Co kryje się w tych materiałach ?


Elastan, czym właściwie jest ten materiał i dlaczego jest tak częstą domieszką do innych materiałów ? Na początku chcieli byśmy wyjaśnić, że w ogólnej klasyfikacji elastan zalicza się do materiałów syntetycznych, a dokładnie do włókien poliuretynowych (powstaje z kauczuku zawierającego 85% poliuretanu). Wśród nich znajduje się również lycra czy troszkę mniej znany dorlastan. Włókna syntetyczne jak nazwa wskazuje powstają ze składników, które nie występują w przyrodzie. Co dodaje zalety ponieważ zwykle dzięki temu są bardziej wytrzymałe i przeważnie się nie gniotą. Elastan bywa też czasem nazywany jako Spandex

A więc dlaczego jest domieszką ?

W przemyśle tekstylnym mieszanie materiałów to bardzo częsty zabieg. Producenci tkanin decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek, aby materiał zyskał pożądane przez nich cechy. Często tym sposobem uzyskuje się także bardziej trwały materiał i odporny na różne warunki. Najczęściej elastan jest łączony z jedwabiem i bawełną.

Jakie ma właściwości ?

Przede wszystkim kilka procent elastanu zwiększa trwałość materiału. Dodatkowo oczywiście zyskujemy większą rozciągliwość, oraz rozprężność. Elastan również może zmniejszyć nieco wagę całego materiału. Niezaprzeczalną zaletą, jest to że matriał z dodatkiem elastanu staje się niezwykle miekkie i przyjemny w dotyku.

Czas na Poliester 

Tkaniny z poliestru są niezwykle popularne. Można je spotkać praktycznie wszędzie. Jest on niezwykle wszechstronny. Niestety narosło bardzo dużo mitów na temat tego materiału. Przez co niektórzy patrzą na tą tkaninę mało przychylnym wzrokiem a zupełnie niepotrzebnie. Za chwilę postaramy się przedstawić ci bliżej tą niewątpliwie ciekawą i uniwersalną tkaninę.

Czym właściwie jest Poliester ?

 Poliestrami nazywa się grupę polimerów zawierających wiązania estrowe. Ale żeby nie zrobiło się nudno od technicznych stwierdzeń wystarczy powiedzieć, że poliester jest syntetykiem, czyli materiałem, który nie występuje naturalnie tak jak elastan. Jest on dość młodym materiałem, jego początki sięgają lat trzydziestych XX wieku. Po wielu próbach dwójka brytyjskich chemików opatentowała poliester, co zrodziło nim jeszcze większe zainteresowanie.

Czy poliester jest bezpieczny ?

Skoro poliester jest wytwarzany ze sztucznych elementów, rodzi się pytanie, czy jest to proces bezpieczny dla środowiska. Na pewno wydzielane opary podczas produkcji tego materiału w fabryce nie są super ekologiczne, ale warto jednak wziąć pod uwagę, że nie zabija się żadnych zwierząt w celu uzyskania surowca. I dzięki temu można mieć na przykład meble tapicerowane ekologiczną skórą z domieszką poliestru do złudzenia przypominającą naturalną, a jednocześnie nie przyczyniać się do krzywdy naszych braci mniejszych. Warto także podkreślić, że poliester można wyprodukować z recyklingu, czyli ze starych i niechcianych ubrań czy butelek. Nadaje to drugie życie surowcowi i pozwala dbać o planetę.
 

Kilka zalet

Poliester jest przede wszystkim niezwykle wytrzymały i odporny na zniszczenia. Więc wszelkie rozciągania i zadrapania nie są problemem. To ogromny atut w przypadku tkanin poliestrowych służących do tapicerowania mebli, czy produkcji ubrań. Poliester łatwo też utrzymać w czystości, nie wymaga specjalnej i skomplikowanej pielęgnacji. Co również ważne, jest to tkanina odporna na plamy i trzeba się naprawdę postarać, by zabrudzić poliester :) Poliester jest również bardziej wytrzymały niż naturalne materiały, nadaje się więc do domów z małymi dziećmi i zwierzętami. Z powodzeniem można prać materiał w pralce bez obaw, że zmechaci się podczas prania lub straci kolor co jest coraz częstszym problemem u innych tkanin. Ponadto poliester jest sprężysty i odporny na plamy. Materiały poliestrowe wykazują również niską chłonność wody i szybko schną.

Czy jest zatem idealny ?

Niestety nie ma ani ludzi ani rzeczy idealnych. Podobnie jest z poliestrem. Tkaniny poliestrowe są mało przewiewne. Dlatego najlepiej szukać ubrań z domieszką innych tkanin dla poprawy przepuszczlności powietrza.

Podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie. Przedstawiliśmy zalety oraz wady tych dwóch materiałów. Każdy powinien podjąć decyzję osobiście, czy takie materiały jak Elastan, czy Poliester będą odpowiednie dla ciebie lub nie. Każdy ma swój gust i wymagania względem tego jakie materiały będą pasowały do ciebie i twojej osobowości najlepiej. Są to na pewno bardzo ciekawe i użyteczne materiały, które osobiście polecamy.